Miami Beach’in düşünülenin aksine bir plaj değil de Miami şehrine köprülerle bağlanan farklı bir ada-şehir olduğunu anımsayanınız var mı? Miami’yi daha yakından tanımak isterseniz şehre ruh veren üç mahalleyi kaleme aldığım yazıya bir göz atabilirsiniz. Bu yazımın odağımda hayatın tadına varmak için Miami Beach içinde yapılabilecek 7 farklı aktivite var. 

1) Ocean Drive’a Gidin

Miami Beach şehrinin en bilindik caddelerinden Ocean Drive, okyanus kıyısında 1. caddeden başlayıp 15. Caddeye kadar devam eden geniş bir yol. Ocean Drive’ın en popüler bölümü South Beach’ın yan komşusu Lumnus Park boyunca uzanan kısmı. Ocean Drive, burada Art Deco bölgesinden geçmekle kalmıyor birçok restoran ve kafeye de ev sahipliği yapıyor. Ocean Drive, aklınızdaki ‘çılgın Miami’ imajının sağlamasının yapılabileceği bir bölge. Burası havanın kararmasıyla birlikte mekanların dolup taştığı, üstü açık lüks araçların son ses müzikle ilerlediği, yarı çıplak kadınların boy gösterdiği bir cadde haline dönüşüyor.

IMG 4025 scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

2) South Beach’te Güneşlenin

South Beach, deniz kum güneş üçlüsünün yerine, daha çok güneşin tadının çıkarabileceği bir plaj. Atlantik’in kıyıya vuran hırçın dalgalarını bir an olsun unutsanız bile, plaj boyunca uzanan yosun birikintileri ve bulanık su keyfinizi kaçırabilir. Temiz plajlarda deniz kum güneş üçlüsünün tadına varmak için önerim Miami şehrine 35 dakika uzaklıktaki Fort Lauderdale olacaktır.

south beach 1 scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

3) Espanola Way’de Güne Ara Verin

İspanyol kolonyal mimarisinin izlerini taşıyan bu küçük mahalle 14. Cadde ile 15. Cadde arasında yer alıyor. Kafeleri ve restoranlarıyla ünlü Espanalo Way’de kendinizi şımartmak için Meksika mutfağından İtalyan lezzetlerine kadar birçok farklı seçenek mevcut. Çoğu restoran öğleden sonra ‘happy hour’ uygulaması yaptığından yüzde 30’a varan indirimlerle lezzetli bir yemek yiyebilir ya da hoş bir kokteyl yudumlayabilirsiniz.

IMG 3998 scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

4) Tarihi Art Deco Bölgesini Gezin 

Art Deco tarzında inşa edilmiş 800’den fazla binanın bulunduğu bölge 5. Cadde ile 23. Cadde arasında kalıyor. Ocean Drive’ın, Collins Avenue’un ve Washington Avenue’un kestiği bölgedeki binaların büyük çoğunluğu 1923 ile 1943 arasında inşa edilmiş. 1930larda mafyanın tatil merkezi 1980lerdeyse uyuşturucu ticaretinin başkenti olan bölge bugünlerde mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

art deco bölgesi scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

5) Lincoln Road’da Zaman Geçirin

Lincoln Road, Alton Avenue ile Collins Avenue arasında uzanan araç trafiğine kapalı bir bölge. Birçok kafe, restoran ve mağazaya ev sahipliği yapan bölgede ister karnınızı doyurun ister kahvenizi yudumlayın isterseniz de alışverişin keyfine varın. Ayrıca Lincoln Road’a haftasonu uğrarsanız yol boyunca kurulan seyyar stantlarda etnik lezzetleri tatma şansınızın olduğunu unutmayın. Vitamin takviyesine ihtiyaç hissederseniz ananas, papaya, karpuz ve mango karışımlı bir meyve kabını seyyar stantlarda 5 dolara bulabilirsiniz.

IMG 4180 - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

6) South Pointe Park’a Uğrayın

Miami Beach şehrinin en güney ucunda yer alan park, 1. Caddenin bitiminde başlıyor. Paten kayanları, bisiklete binenleri, koşanları, güneşlenenleri yani kısacası hayatın tadını çıkaranları görebileceğiniz bir yer burası. Eğer siz de yaşamı kolayından almak niyetindeyseniz, South Point Drive üstündeki Haagen Dazs’tan dondurmanızı kapıp bu neşeli kalabalığa dahil olabilirsiniz.

south pointe scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

7) 1 Hotel South Beach’in Rooftop’ında Güneşi Batırın

South Beach’te hava kararmadan yapılacak en güzel aktivitelerden birisi 1 Hotel South Beach’in 18. katına çıkmak olacaktır. Güneşin batışını muhteşem bir rooftop atmosferinde leziz bir kokteylle seyretmek keyfinize keyif katacak. Saat 7’den sonra otel dışındaki müşterilere de servise başlayan bar ve restoran için giriş ücreti yok. Bar fiyatları dışarıdaki mekanlardan pek de farklı değil. (Örneğin mojito $15, bira $9, espresso $4)*

IMG 4923 scaled - Miami Beach ve Hayatın Tadına Varmanın 7 Farklı Yolu

 

 

*2018 mayıs fiyatları